Oswietlenie awaryjne natezenie

Systemy oświetlenia awaryjnego mają bardzo dużą osobę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich występowanie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zakończą się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w obecnych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal absolutnie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Kwalifikują się one na inne rodzaje, ale zadaniem każdego z nich stanowi zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez określony godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie jedynie w przemyśle lecz dodatkowo w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie dobrej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne cechy, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system teoretyczny do wdrażania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można także użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło tworzyć wiele godzin, ale działalność będzie silna również oddać do własnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.